Biyografi

Emrah Altuntecim

Yönetim Danışmanı, İletişim Bilimci, Uluslararası Eğitmen ve Yazar  

Emrah Altuntecim, Türkiye’de ve yurtdışında ses getirmiş, İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış birçok kitabın yazarıdır. Ayrıca birçok eserin de editörü ve yayın danışmanıdır. Eğitmen ve Koç olarak da saygın şirketlerde çalışmış, sayısız projede yer almıştır. Altuntecim, satış, pazarlama, reklamcılık sektörleri ile eşgüdümlü olarak başladığı inhouse eğitimler, outdoor etkinlikler ve danışmanlık alanlarındaki çalışmalarını 1999 yılından beri binlerce bireye, bir çok şirket ve kurum bünyesinde hizmet vererek hayatın somut gerçekleri ve parametreleri üzerinde temellendirmiştir.

Altuntecim, İSTEK Vakfı Özel Acıbadem Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans çalışmasını Kocaeli Üniversitesi İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı'nda tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi Danışma Kurulu üyesidir. Kültür Üniversitesi’nde dönemsel şirket ve istihdam projeleri kapsamında dersler vermiştir.

 

Emrah Altuntecim’in çalıştığı şirketlerde ulusal ve uluslararası çapta gerçekleştirdiği eğitim, seminer, organizasyon, danışmanlık alanlarında bugüne kadar verdiği hizmetlerinden bazıları şunlardır: Beden Dili ve Etkili İletişim Teknikleri, İmaj Yönetimi, Protokol Kuralları, Stres ve Çatışma Yönetimi, Farkındalık, Öfke Yönetimi ve Rahatlama Teknikleri, Dikkat ve Konsantrasyon, Kriz Yönetimi, Satış Psikolojisi, Olumlu Düşünme, Algı Yönetimi, Pozitif İmajinasyon Teknikleri, Kişilik Tipleri Analiz Metotları, Başarı ve Sonuç Odaklılık, Motivasyon, İş Ahlakı, Disiplin, Takım Ruhu, Liderlik Becerileri, Etkin Zaman Yönetimi, Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri, Vizyon Atölyesi ve Arama Toplantıları, Beyin Fırtınası Seansları, Yönetici Eğitimleri ve tüm şirket eğitim programlarının tasarlanması ve planlanması.

 

Bugüne kadar onbinlerce kişiye preparat seminerler vermiş, otuza yakın üniversite ve zirvede moderatör ve ana konuşmacı olarak yer almış, çeşitli şirket kurum ve kuruluşlarda sayısız konferans ve atölye çalışması gerçekleştirmiştir. 2007 yılında Türkiye’nin En İyi Kişisel Gelişimcisi seçilmiştir.  Sayısız televizyon ve radyo programına konuk olarak katılmış, TRT İstanbul Radyosu’nda iki sene boyunca iş ve özel yaşamda başarı ve mutluluk, iletişim becerileri, protokol kuralları, kriz yönetimi, yönetim becerileri ve benzeri konseptli programlar gerçekleştirmiştir ve ayrıca birçok dergide ve sitede iletişim becerileri, iş hayatı ve kişisel gelişim konulu İngilizce ve Türkçe makaleleri yayınlanmıştır.

Altuntecim, araştırma, geliştirme, organizasyon, danışmanlık ve eğitim çalışmaları kapsamında birçok ülkede bulunmuştur. Endüstri Psikolojisi Doktora çalışmasına devam ederken bir yandan da seminerler gerçekleştirmiş, Dubai, Katar ve İspanya’da uluslararası çapta şirket eğitimleri vermiştir.  Ayrıca yabancı şirketlerin Türkiye yatırımlarında ve şirket evlilikleri ile satın almalarında söz konusu olabilen departman implementasyonları, entegrasyon çalışmaları ile start up girişimleri de operasyonel ve eğitsel olarak tecrübeli olduğu alanlardan bazılarıdır.

 

Türkiye’nin en önemli marka kurumlarının başında gelen Birleşmiş Markalar Derneği(BMD) yanısıra PMI Türkiye (Project Management Institute), Yönetim Danışmanları Derneği(YDD) kapsamındaki etkinlikler yanısıra, Satış Guruları Platformu, Eduplus Satış Zirvesi, Think And Talk, Istanbul Business Network(IBN), 12 Yıldız, Young CEO Club ve Kariyer.net 10 Kat gibi sayısız program ve etkinlikte konuşmacı olarak yer almıştır. Altuntecim ayrıca “Perakende Satış Okulum” projesi vasıtasıyla binlerce kişiye eğitim vermiştir. 

 

Emrah Altuntecim, Ortadoğu’nun en büyük sağlık perakende grubu olan Magrabi’de dört sene kadar Dubai, Katar ve Türkiye’den sorumlu Yetenek Geliştirme Departmanı Eğitim Yöneticisi olarak hizmet vermiş, bu kapsamda Dubai merkez ofis çalışanı olarak sorumlu olduğu bölgelerde eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, performans değerlendirme, organizasyonel gelişim, departman implementasyonları gibi alanlarda çalışmıştır. Ayrıca Magrabi’nin ortak paydaşlarından Dubai merkezli İngiliz eğitim ve Danışmanlık şirketi Biz Group’un Türkiye ayağını proje bazlı olarak tek başına omuzlamış, Türkiye’deki Performans Ölçme ve Değerlendirme Sistemi’ni kurmuş, değerlendirme koçluğu ve assesörlük yapmıştır. Bu kapsamda performans değerlendirme sisteminin bir parçası olarak Axonify uzaktan eğitim sistemini de hayata geçiren Türkiye’deki ilk insan kaynakları çalışanı olan Altuntecim, Türkiye’nin saygın şirketlerinden Ziylan Grup A.Ş’de FLO Akademi Eğitim Müdürü, Ulusoy Holding’de Eğitim Müdürü, Asemble Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.’de Eğitim Direktörü ve dünyanın en büyük reklam ajanslarından biri olan Publicis’de de Pazarlama Saha Koordinatörü olarak da görev yapmıştır.  

Altuntecim uzun yıllar önce koçluk eğitimini tamamlamış ve çalıştığı şirketlerde bir çok başarılı uygulama gerçekleştirmiştir. Ayrıca yürüyerek koçluk uygulamasını geliştirmiştir. Tecrübeli bir arama kurtarmacı ve bir doğa sporcusudur; sayısız doğal afette gönüllü arama kurtarma çalışmalarında bulunmuştur. Eşi ile birlikte yaklaşık bin kilometrelik rekor bir mesafe katederek Türkiye’nin yürüyerek yapılan en uzun seyahati de başarıyla gerçekleştirmiştir. İlgili proje; İBB ve birçok belediye tarafından da etkinlik programlarına dahil edilerek desteklenmiş ve bu kapsamda konferans, seminer, belgesel film gösterisi ve fotoğraf sergisi olarak yer verilmiştir. Ayrıca “Yürüyen  Nefesler” ve “Nature Talks”  isimli kişi ve kurumlara ilham verici doğada koçluk ve eğitim konseptli projeleri de hayata geçmiştir. Altuntecim ayrıca fırsat buldukça trekking gezileri organize etmekten, tüplü dalıştan, yelken sporu yapmaktan ve uzun mesafe yüzmekten de hoşlanmaktadır.

 

Hobilerin kişisel gelişime olan katkıları hakkında dergilerde sayısız makale yazan ve Türkiye’nin az sayıdaki Filatelistlerinden biri olan Emrah Altuntecim, koleksiyonculuk alanında yaptığı araştırmalar ile katıldığı ulusal yarışmalarda Türkiye’de Bronz ve Gümüş Madalya kazanmış, Londra’da düzenlenen uluslararası bir etkinlikte ise çalışmaları ile Türkiye’yi temsil etmiştir. Altuntecim 2007 yılında da “Türkiye’nin En İyi Kişisel Gelişimcisi” seçilmiştir. Kentsel Dönüşüm ve Arabuluculuk ve Başarılı ve Mutlu İnsan Yetiştirme Sanatı, vb. kitapların editörlüğünü yapmıştır. Bazı eserlere danışmanlık anlamında destek vermiş ve önayak olmuştur; Yetenek Yönetimi,  vb. Ayrıca bazı eserlerde ortak yazar olarak yer almıştır; Satış ve Pazarlama Öyküleri vb. perakende.org, plazadandunyaya, pazarlamamakaleleri.com, satisguru.com vb mecralarda da yazılar yazmaktadır. Psikolojim, Martı, Beyin Gücü ve Marquette Plus gibi dergilerde de iş hayatında mutluluk ve başarı, satış, kişisel gelişim ve psikoloji konulu makaleleri yayınlanmıştır.

 

Emrah Altuntecim'in en son İngilizce olarak yayınlanan “Opening Doors To Success” ve Türkçe “Satış Psikolojisi” isimli eseri de satış, pazarlama ve iletişim becerileri alanlarında bir çok saygın danışman ve eğitimci tarafından referans eser olarak kabul edilmektedir.

 

Türkiye'de birçok kurum ve kuruluş kapsamında performans arttırıcı ve sonuç odaklı eğitimler, sertifika ve seminer programları gerçekleştiren ve çeşitli holdinglerin yönetim ve danışmanlık kadrosunda da görev yapan Altuntecim, uluslararası çapta gerçekleştirdiği eğitim ve danışmanlık çalışmalarını da keyif ve heyecanla sürdürmektedir.

 Emrah Altuntecim’in Bugüne Kadar Çalıştığı Şirketlerde Ulusal ve Uluslararası Çapta Gerçekleştirdiği Eğitim, Seminer, Organizasyon, Danışmanlık, İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim Alanlarında Bugüne Kadar Verdiği Hizmetlerinden Bazıları Şunlardır:   

120 dakika Seminer Programları:

·             Satış Psikolojisi 1&2&3 (Başlangıç, Orta ve Üst Seviye)

·             İş Yaşamında Algı Yönetimi (Yalnızca Orta ve Üst Seviye Yöneticiler İçin)

·             Pozitif İmajinasyon Teknikleri ve Stres Yönetimi

·             Pozitif İlet=Pozitif İşim

·             Beden Dili ve Etkili İletişim

·             Başarı ve Sonuç Odaklılık

·             Motivasyon

·             Kariyer Farkındalığı Toplantısı

·             Yeni Yıla Giriş ve Vizyon Semineri (Kişi ve Kurumlar için)

·             Altuntecim Stand Up

 

Sunduğu Eğitim ve Atölye Programları:

·             Satış Psikolojisi, Satış Becerileri ve Teknikleri ( Her seviyede)

·             Beden Dili ve Etkili İletişim Programı

·             İş ve Sosyal Yaşamda Etkili İletişim

·             Liderlik Becerileri Eğitimleri

·             Başarı ve Motivasyon Atölyesi

·             Takım Bilinci ve Motivasyon Atölyesi

·             Yönetim için Takım Oyunları

·             Etkili Zaman Yönetimi

·             Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri

·             Call Center Eğitimleri

·             Eğitimcinin Eğitimi

·             Vizyon Atölyesi ve Arama Toplantıları

·             Beyin Fırtınası Seansları

                   

Gerçekleştirdiği Koçluk Çalışmaları:

·             Profesyoneller için Kariyer Koçluğu

·             Satış Koçluğu

·             Başarı ve Motivasyon Koçluğu

·             Yürüyen Nefesler

·             Walking Therapy

·             Oksijen Penceresi

 

Gerçekleştirdiği Outdoor Eğitimler:

·             Ormanda Takım Ruhu (1 tam gün)

·             İç Sesimi Dinliyorum (1 tam gün)

·             Şirket Doğa Yürüyüşü (1 tam gün)

·             Ekipman, Enerji, Güç ve Zaman Yönetimi (1 tam gün)

 

Kurduğu Sistemler ve Danışmanlıklar:

·             Şirket Akademisi Kurulumu ( Tüm detayları ile kendi ayakları üzerinde duran bir eğitim birimi kurmak)

·             Yönetici Adayları İçin MT Programlarının Kuruma Özel Tasarımı ve Uygulaması

·             Kariyer Geliştirme Programlarının Kuruma Özel Tasarımı ve Uygulaması

·             Satış ve Müşteri Memnuniyeti Eğitim Programlarının Kuruma Özel Tasarımı ve Uygulaması

 

Verdiği Teknik Eğitimler:

Marka Lansman Eğitimleri, Mağaza Ürün Tanzim ve Teşhir Eğitimleri ve Kampanya Eğitimleri

 

·         Markalarla Ortak Çalışma Yaparak Gerçekleştirdiği Pazarlama ve Satış Organizasyonlar:

·             Mağaza içi ( Instore) Eğitim Organizasyonları

·             Yabancı Markaların Türkiye Lansmanları

·             Pazarlama ve Görsel Sunum Eğitim Organizasyonları

·             Şirket Eğitim Zirveleri ve Seminer Programları

·             Saha Analizi ve Raporlaması

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

linkedin.com/in/emrahaltuntecim

 

 

 

 

Satış Psikolojisi

Fotoğraf: Georgie Uris