İYİ İNSANLARA VE İYİ SATIŞÇILARA İHTİYAÇ VAR!

 Emrah Altuntecim

Yönetim Danışmanı, Eğitmen, Satış Koçu ve Yazar

 Önceki yıllarda İspanya’da uluslararası bir organizasyonda  geniş katılımlı bir seminer vermiş ve seminer sonrası yöneticilerle samimi bir sohbet etme fırsatı bulmuştum. O gün,  Avrupa’da yaşanan ekonomik kaygıların üst  ve orta düzey yöneticiler üzerindeki uzun vadeli sürecek etkilerinin ilk sinyallerini katılımcıların davranışlarındaki ince detaylardan ve subliminal ipuçlarından okuma fırsatı buldum. İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve ondan fazla ülkeden gelen patronların yüzü gülüyordu ancak yeni yılın neler getireceği konusunda kuşkulu ve soru işaretleri ile dolu bir zihin halinden sıyrılarak yaptığım sunumun zevkine varmaya çalışıyorlardı.

Devamını oku: İYİ İNSANLARA VE İYİ SATIŞÇILARA İHTİYAÇ VAR!

İNSAN ODAKLI SATIŞ DÖNEMİ BAŞLADI

 Emrah Altuntecim

Yönetim Danışmanı, Eğitmen, Satış Koçu ve Yazar

 “Satış odaklı satış" dönemi yedi-sekiz sene önce kapandı. “İnsan odaklı satış" dönemi başladı. Hala satış odaklı satış yapan firmalar, önümüzdeki birkaç yıl içinde ya kapatacaklar, ya devredecekler ya da ciddi bir küçülmeye gidecekler. İnsan odaklı satış felsefesini sindirmiş şirketler ise müşteri memnuniyetinden önce çalışan memnuniyetini hedefliyorlar. Onlar, mutsuz çalışanlarla mutlu müşteriler yaratmanın mümkün olmadığını biliyorlar.

Önümüzdeki on yıl içinde insani değerlere önem veren firmalar daha da büyüyecek, değer vermeyen firmalar içte parçalanacak, dışta küçülecek ve itibar kaybedecek. İnsani değerleri hafife alan ve felsefi ya da gerçek dışı bulan şirketler, müşterilerin ve çalışanların gözünde değer kaybedecek. Bu durum, dünyanın en büyük birkaç markasından başlayıp, tüm dünyada hızla vukuu bulacak.

Devamını oku: İNSAN ODAKLI SATIŞ DÖNEMİ BAŞLADI

Satış Psikolojisi

Fotoğraf: Georgie Uris